תיאטרון יד למגינים ביגור - עיצוב מקום של כבוד לשחקני התיאטרון

חגיגות ה-70 למדינת ישראל, הם הבסיס לקונספט עיצוב הפרויקט ביד למגינים של קיבוץ יגור. כהשראה מובילה לעיצוב קירות המבטאים את הערכתנו הגדולה לקריירה בימתית של שחקני תיאטרון מוכשרים שהציגו ומציגים באולם יגור וכאלה הרשומים כבר בדברי הימים של התרבות הישראלית.

הלן בוטנסקי, מנהלת מחלקת התרבות זימנה אותי לאחר התנסות בפרויקטים משותפים, לעצב את קומת הגלריה במבנה הוותיק של אולם המופעים ביגור.

המטרה העיקרית- לתת מקום של כבוד ולספק תנאים הולמים לשחקני התיאטרון הישראלי כהוקרה על פועלם. בנוסף, לשדרג את חווית הבילוי במקום לאורחים המגיעים לצפות בהופעות השונות.

ההשראה מקבלת ביטוי בתמונות ענק על הקירות של שחקנים בעבר ובהווה, בשילוב כחול לבן החוזר בחדרי השחקנים, בבחירת רהיטים, חפצים ופרטי הנגרות. היא שזורה בכל הפרטים הקטנים לפינוק מלא של המופיעים.עיצוב זה מאפשר להתרפק על העבר, להצדיע ולכבד את הכוכבים הראויים אך מעל הכל, לאפשר סביבת עבודה הולמת ומפנקת עם אוירה ססגונית ומרשימה.

קומת הגלריה של האולם מחולקת לכמה חללים: אגף השחקנים הכולל חדרי איפור, מטבח והתכנסות, שירותים ואפילו מקלחת וכן מעברים לעלייה לבמה, לאולם המופעים, שירותים ציבוריים לגברים ולנשים.

מסדרון השחקנים שינה פניו, ממסדרון צר ואפלולי, הפך לגולת הכותרת במרחב השחקנים. הוא הורחב, רוצף, הותקנו בו גופי תאורה בגבהים שונים, מצידו האחד נצבעו פסים בכחול לבן ובצידו המקביל הודבקו טפטים עם תמונות בגודל טבעי של שחקנים נבחרים בדיוק מול הפתחים לחדרים. כל אלה מקנים מראה רחב ומהודר.

עמוס תמם מופיע כאילו נוגע בנו בעוד רגע מול אחד מחדרי השחקנים, ומזמין להכנס לחדר עם ספת מקטיפה כחולה, פינת איפור מוארת כאילו מתוך חדר איפור הוליוודי וצמחיה רעננה. חדר דומה וכפול בגודלו, מאפשר התכנסות גדולה יותר, עם חציצה של וילון להפרדה במידת הצורך.

המטבח המשמש גם כחדר חזרות לקבוצות קטנות, מכיל ארונות צהובים כשמש הישראלית, קיר כחול וקיר מחופה בטפט צבעוני של ההצגה פולישוק, בו ששון גבאי אוחז בדגל ישראל. סימבולי למצב הפוליטי בישראל כיום, עם הרגשות הפטריוטיים מחד ופוליטיקה מושחתת מאידך.

חדרי השירותים הישנים שודרגו לחלוטין, עי חלוקה, ריצוף וחיפוי קירות בטקסטורות וגוונים שונים של אפור, כיורים מעוצבים(מטופולסקי) ומראות אישיות. תאורה ממקורות ומגופים שונים ומעוצבים (תומס תאורה) ומדבקות קיר בעיצוב הומוריסטי שמעלה חיוך ((walli.

את העליה לאולם, סגרנו לבקשתה של הלן, ע”י דלתות עץ שעיצבתי במיוחד, כדי למנוע מעבר אורות ורעשים בזמן ההופעות. למעבר הצר בחרתי בוילון אדום כרקע לנגנית, המתנוססת על טפט מותאם להקניית אשלייה של מרחב מפואר וגדול יותר.

יד למגינים בקיבוץ יגור נבנה ב1959. הקמתו התקבלה עם ההחלטה באסיפת הקיבוץ, להשתמש בכספי השילומים מגרמניה לטובת אולם, שישמש להנצחת נופלי המקום בהגנה על הארץ.

המבנה שימש במהלך השנים כאולם קיבוצי להתכנסויות, הקרנת סרטים והצגת מופעים שונים.

כיום משמש המקום כאולם התרבות והאמנות של המועצה האזורית זבולון ומיועד לכאלף יושבים.   עם עיצוב כזה, ההצגה חייבת להימשך…

צילם: ניצן הפנר
הריהוט והאביזרים נרכשו ברובם בביתילי סניף חיפה.
התאורה בתומס תאורה.
ריצופים וכלים סניטריים טופולסקי
טפטים walli
וילונות דומוס נייצר